Druhy používaných patic u LED žárovek

Pokud máte zájem o výměnu starých vláknových žárovek za úsporné LED žárovky, nemusíte mít strach že by jste nenašli ten správný závit. Výrobci LED žárovek navázali na zažité standardy, takže je možné začít s okamžitou výměnou. Pojďme se podívat na nejčastější typy závitů/patic.


přehled závitů a patic

 

Závit E27

Jedná se o nejčastější závit klasických 230V žárovek. V průměru má necelé tři centimetry a výrazné závity. Použití nalezl tento typ prakticky všude - přes lustry po stropní a nástěnná svítidla.

 

Závit E14

Druhý nejčastěji používaný typ na žárovkách. Dá se říci, že se jedná o nástupce závitu E27, takže jej nalezneme převážně u novějších svítidel. Žárovky mají většinou nižší příkon (30, 40 W). Průměr závitu je poloviční oproti E27. Použití je především v moderních osvětleních, ložnicových lampách, v kuchyňských digestořích,...

 

Patice GU10

Používá se především u halogenových zdrojů, u otevřených svítidel s přímým napojením na 230V. Patice je snadno rozpoznatelná díky dvěma 5mm výstupky. Naozdíl od předchozích závitů se patice nešroubuje, ale pouze nasadí a pootočí. GU10 patice na LED žárovce umožní použít tento typ i tam kde to bylo nemožné pro halogenové žárovky a to zejména v nízkých podhledech a v nábytkových stěnách - zejména z důvodu vzniku sálavého tepla. Použití pro bodová osvětlení, v kuchyních, koupelnách, chodbách,...

 

Patice MR 16

Využívá se nejčastěji pro bodové světla do koupelen, kuchyní, podhledů. Díky nízkénu napájecímu napětí 12V vhodní i do vlhkých prostor.