Jak zvolit vhodný LED pásek?

Instalace flexibilních LED pásků je rychlá a snadná a to nejen díky samolepícímu podkladu. Zapojení zvládne takřka každý i bez elektrotechnického vzdělání. Odpovědi na nejčastější otázky naleznete níže.

 

Jaký je rozdíl mezi LED páskem 3528 a 5050?

V současné době se můžete nejčastěji setkat s LED pásky, které jsou osazeny diodami 3528 nebo 5050. V prvním případě se jedná o diody velikosti 3,5x2,8 mm, ve druhém případě jsou diody velikosti 5,0x5,0 mm.

 Rozdíl led pásek 3525 a 5050

 

 

Jaký LED pásek budu potřebovat – 3528 nebo 5050?

LED pásky s diodami 5050 jsou přibližně 3x jasnější než pásky s diodami 3538. Tahle vlastnost se projeví také na ceně výrobku. Je tedy nutno zvážit jestli opravdu potřebujeme jasné světlo (kuchyňské linky, koupelny, šatní skříně,…)  či pouze dekorativní podsvícení (schodiště, stropy,…).

 

Klasický (IP33), voděodolný (IP65) nebo vodotěsný LED pásek (IP68)?

Opět závisí na způsobu využití. Pro nasvícení interiérů kde je vyloučená přítomnost vody (zvýšené vlhkosti) lze volit nejlevnější klasické pásky. Pokud máte v úmyslu použít LED pásek v kuchyňské lince nebo v koupelně je vhodnější volit voděodolný pásek. Takový typ pásku je nejčastěji zalit v silikonu. Diody jsou tak ochráněny nejen proti vodě ale i prachu. Vodotěsný pásek je potom určen pro exteriéry či všude tam kde lze očekávat kontakt vody s LED páskem.  

 LED pásek interiérový nebo voděodolný

 

Jak lze LED pásky dělit?

Každý LED pásek má vyznačeny dělící body - většinou co 5 cm. Tyto malé části z kterých se pásek skládá se nazývají moduly a obsahují 3 diody. LED pásek lze v těchto místech libovolně zkracovat – střih lze provést nůžkami či kleštěmi.

 Dělení LED pásku

 

Jak lze LED pásky spojit?

Staré přísloví jednou měř a dvakrát řež ne vždy funguje. Může se stát, že potřebujeme spojit dva pásky, které jsme omylem příliš zkrátili nebo máme zbytky LED pásku, které nechceme vyhodit. LED pásky můžeme spojit  „přímo na sebe“ nebo je lze propojit vodičem. V obou případech lze využít metodu pájení nebo lze napojit bez pájení pomocí speciálních koncovek.

 Spojování LED pásku bez pájení

 

 

Lze LED pásky propojit i jinak?

Ano, existuje řada propojek – stačí si vybrat tvar, který potřebujete

Propojení led pásku pomocí tvarovek 

 

Jak lze LED pásky uchytit?

Všechny námi nabízené typy LED pásků jsou vybaveny vysoce přilnavou 3M páskou. Stačí odstranit krycí papír a LED pásek přímo nalepit na suchý, odmaštěný povrch. Náročnější uživatelé můžou zasunout LED pásek do plastové či ALU lišty a tu uchytit na požadované místo.

Uchyceni led pasku 

 

 Jak lze zapojit jednobarevný pásek 3528 či 5050?

Veškeré námi nabízené LED pásky jsou napájeny napětím 12V – pro tento účel nabízíme spínané a stabilizované adaptéry napájené na 230V, které produkují napětí 12V. LED pásek jednoduše napojíme na tento napáječ přes vhodný konektor. Mezi LED pásek a konektor je možné vložit ovládací prvek LED pásku (zapnutí, vypnutí, blikání,…), který může být ovládán lokálně nebo dálkově (není podmínkou).

Napojeni jednobarevneho led pasku

 

Jak lze zapojit RGB LED pásek 3528 či 5050?

Veškeré námi nabízené LED pásky jsou napájeny napětím 12V – pro tento účel nabízíme spínané a stabilizované adaptéry napájené na 230V, které produkují napětí 12V. LED pásek jednoduše napojíme na tento napáječ přes IR adaptér. Tímto adaptérem lze dálkově ovládat LED pásek (vypnutí, zapnutí, blikání, volit a vzájemně míchat barvy).

 Zapojení RGB led pásku na zdroj

 

Jak si vybrat správný napájecí adaptér?

Při řešení tohoto problému je potřeba znát výkon LED pásku ve wattech (W). Výkon lze najít v technické specifikaci k LED pásku a většinou bývá uveden jako výkon na jeden metr (např. 4,2W/m). Pokud potřebujete např. 5 metrů LED pásku s tímto výkonem, je třeba mít napájecí adaptér s výkonem alespoň 21 W. Je vhodné volit napájecí adaptér s dostatečnou rezervou, tj. v tomto případě pořídit adaptér 30W. Platí rovněž vztah P (výkon ve W) = U (napětí ve V) x I (proud v A). Adaptér s výkonem 30W a poskytovaným napětím 12V bude mít tedy proud 2,5A.

 Správný výbšr napájecího zdroje pro led pásek

 

 

Lze u Vás objednat LED pásek přímo na míru?

Nejste si jisti jaké koncovky, propojky nebo zdroj použít a jak vše správně propojit? Objednejte si Váš LED pásek přímo na míru. Zašlete nám Vaši představu a my Vám zpracujeme cenovou nabídku.